Ford Mondeo MK4 Liftback

rok produkcji: 2008
pojemność silnika: 1.8 TDCi (1753 cm3)
moc silnika: 125 KM
moment obrotowy: 320 Nm
skrzynia: manualna 6-biegowa

DPF/FAP: brak
dwumasowe koło zamachowe: tak
turbosprężarka: tak/zmienna geometria
wtryski: piezoelektryczne (Siemens)

wymiana rozrządu: 200 000 km lub 10 lat

W zakupionym przez nas aucie przebieg na liczniku wskazywał 185700 km. Powłoka lakiernicza oryginalna (wszystkie zewnętrzne elementy blacharskie ok 120 mikrometrów). Elementy blacharskie równo spasowane, śruby mocujące błotniki, drzwi, maskę oraz pokrywę bagażnika, nie wyglądały na odkręcane. Mocowanie przedniego pasa proste i również nie odkręcane. Silnik wyglądał na myty, widać było nalot na elementach aluminiowych świadczący o użyciu środka chemicznego. W zbiorniczku wyrównawczym brakowało płynu chłodniczego.

Po odpaleniu auta słychać było buczenie z wydechu, a podczas gaszenia stukający dwumas.

W czasie jazdy próbnej samochód zachowywał się normalnie. Nie ściągał podczas jazdy, jak i w trakcie hamowania. Zawieszenie dobrze tłumiło wyboje na drodze, nie było słychać stukłów z zawieszenia.

Przyśpieszenie pozostawiało wiele do życzenia. Samochód nie zbierał się od dolnego zakresu obrotów. Zaczynał odżywać dopiero po przekroczeniu ok 2.5 tys obrotów. Po rozmowie ze sprzedającym okazało się, że auto dość długo stało. Postawiliśmy na uchylony zawór recyrkulacji spalin.

Badanie na stacji kontroli pojazdów wykazało, że siły hamowania przednich i tylnych hamulców są w normie, hamulec ręczny również był w pełni sprawny. Z końcowego wydechu odpadała wierzchnia warstwa poszycia, a przy uchwytach gumowych były dziury. Sprawność amortyzatorów przednich i tylnych była na poziomie 74-78%. W zawieszeniu do wymiany: przednie drążki kierownicze, łączniki stabilizatora przedniego oraz przednie tuleje tylnych wahaczy wzdłużnych (tzw. cukierki).

Czas na oględziny w warsztacie. Po zdjęciu kół okazało się, że tylne hamulce są do wymiany, klocki dość mocno zużyte, a tarcze za cienkie, żeby zakładać na nie nowe klocki. Została także znaleziona przyczyna gubienia płynu chłodniczego – przetarty wężyk plastikowy idący od chłodnicy do górnej części zbiorniczka wyrównawczego (źle zabezpieczony, ocierał o przedni pas). Dodatkowo wyszło, że śruba od tylnej regulacji zbieżności jest zapieczona w tulejce i nie będzie możliwa regulacja.

Auto miało zostać przygotowane kompleksowo, żeby przez najbliższe dziesiątki tysięcy kilometrów nie martwić się o jego stan techniczny. W związku z tym, że auto na licznku zbliżało się do przebiegu 200 tys km, a historia tego auta nie była nam znana, postanowiliśmy zając się również rozrządem (pasek, rolki oraz łańcuch z kołami zębatymi napędzający pompę wtryskową).

Podane ceny są przybliżone, mogą się róznić w zależności od warsztatu wykonującego usługę oraz producenta części.

– sprzęgło kpl z kołem dwumasowym 2200 zł + 400 zł wymiana
– pasek zębaty z rolką oraz łańcuch z kołami zębatymi 1100 zł + 500 zł wymiana
– filtry kpl z olejem 350 zł + 80 zł wymiana
– przednie tuleje tylnych wahaczy wzdłużnych z lewej i prawej strony 250 zł + 200 zł wymiana
– łączniki przedniego stabilizatora z obu stron 150 zł + 60 zł wymiana
– tylne tarcze hamulcowe z klockami 450 zł + 80 zł wymiana
– tuleja wewnętrzna wahacza poprzecznego tylnego wraz ze śrubą mimośrodową 100 zł + 60 zł wymiana
– drążki kierownicze 100 zł + 80 zł wymiana
– tłumik końcowy 250 zł
– czyszczenie zawory EGR 150 zł
– ustawienie zbieżności 120 zł

Po zsumowaniu wychodzi prawie 7 tys zł.

Warto przy wyborze tego modelu brać taką kalkulację pod uwagę. Samochód nie jest zaniedbanym wrakiem, który należy omijać z daleka. Po prostu auto przy tym przebiegu wymaga inwestycji, które pozwolą nam na dalsze, bezproblemowe użytkowanie.

Podane ceny nie stanowią oferty handlowej, są jedynie przybliżonym wyliczeniem kosztów części oraz ich wymiany.