Zabawa z licznikiem enduro Beta RR

Miałem ostatnio przyjemność zająć się licznikiem motocykla enduro Beta RR rok produkcji 2017/2018. Problem polegał na tym, że właściciel przez pewien czas jeździł bez licznika, a po zamontowaniu chciał, żeby wskazania na nim były zbliżone do rzeczywistych przelotów motocykla.

Zrobiliśmy mały test i okazało się, że licznik Beta RR liczy motogodziny w momencie kiedy przednie koło się kręci. Wystarczy wypiąć kostkę łączącą licznik z czujnikiem prędkości przedniego koła i dynamicznie mostkować dwa piny idące do licznika. Chwilę można się pobawić, ale za dużo tak nie dokręcimy. Do pomocy użyłem platformy Arduino. Oczywiście można do tego użyć czegoś innego, np przerywacza od kierunkowskazów. Jednak lepiej sprawdzi się coś w czym będziemy mogli zmieniać czas oraz częstotliwość sterowania przekaźnikiem.

Dodatkowo, żeby uniknąć wyładowania się baterii zasilającej licznik w czasie pracy „zestawu”, zasiliłem licznik z gniazda 3,3V bezpośrednio z Arduino.

schemat podłączenia Arduino Uno z przekaźnikiem i licznikiem Beta RR

Najważniejszą sprawą było dopasowanie przejechanych kilometrów z czasem w jakim można to zrobić biorąc pod uwagę fakt, że poruszamy się w terenie z licznymi podjazdami.

Kilka prób i dopasowań i udało się znaleźć złoty środek, czyli 1,7 km w czasie 0,2 mth. Poniżej wrzucam program do Arduino oraz filmik ze wskazaniem licznika.

A Ty czego byś użył do zwiększenia przebiegu?

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*