Opublikowano Dodaj komentarz

Filtr kabinowy – świadomość klienta

Jak często wymieniać filtry w samochodzie?

Większość niezależnych warsztatów samochodowych uczula swoich klientów, że wymiana oleju i filtrów (w tym filtra kabinowego) powinna zostać przeprowadzona po przejechaniu od 10 do 15 tys km. W zależności od użytego oleju i auta w jakim wymiana zostaje przeprowadzona.

Wymiana oleju z filtrem.

Często zdarza się, że klient chce się umówić na wymianę oleju. Duży odsetek użytkowników aut uważa, że wystarczy wymienić olej z filtrem oleju. Zauważam, na szczęście, że liczba ta co roku maleje. Warsztat ma za zadanie uświadomić klienta, że w aucie występują jeszcze inne filtry, równie ważne dla bezawaryjnego funkcjonowania pojazdu.

Jakie filtry wymieniać?

Odpowiedź jest prosta – wszystkie! Podstawowym filtrem, którego bezwzględnie należy wymienić podczas wymiany oleju, to filtr oleju. Kolejnym, równie istotnym filtrem jest filtr powietrza. Zanieczyszczony powoduje gorsze zasysanie powietrza, co prowadzi do spadku mocy. Następnym bardzo ważnym filtrem, głównie w przypadku aut napędzanych olejem napędowym jest filtr paliwa. Dlaczego głównie dla diesli? Ponieważ olej napędowy oprócz zapewniania energii, ma za zadanie smarować układ wtryskowy. Potocznie zwana ropa należy do paliw, z których wytrącają się zanieczyszczenia w postaci osadów zbierających się w zbiorniku, filtr ma za zadanie wyłapywać je, nie pozwalając przedostać się na pompę i wtryski. Dodatkowo, podczas pracy pompy wytryskowej (głównie za sprawą słabej jakości paliwa) tworzą się opiłki. Biorą się one z tarcia elementów ruchomych wewnątrz pompy wtryskowej. Filtr wyłapuje je, nie pozwalając krążyć w układzie.

Trzy wyżej wymienione filtry z reguły klient chce wymienić. Jeśli nie miał zamiaru tego zrobić przed wizytą, to po kliku argumentach ze strony warsztatu, decyduje się. Głównie za sprawą konsekwencji wynikających z późniejszych kosztów naprawy. Zassane ciała obce siejące spustoszenie w turbosprężarce, głowicy, cylindrze. Wymiana wtryskiwaczy, pompy wtryskowej, czyszczenie układu paliwowego. Długo nie trzeba przekonywać.

Najważniejszy filtr dla użytkownika pojazdu?

Filtr kabinowy. Filtr, który powinniśmy wymieniać nawet dwa razy w ciągu roku. Jest on najczęściej pomijanym filtrem. Kierowca przypomina sobie o nim gdy dmuchawa nawiewu wnętrza nie daje sobie rady z parą gromadzącą się na szybach. Wtedy okazuje się, że wyciągamy filtr, który pamięta kilka jesieni wstecz, sądząc po liściach, które ułożyły się między pilsami filtra. Trafia się myszka w stanie zaawansowanej mumifikacji. No i oczywiście kilogramy różnego rodzaju włosia i kurzu. Aż miło pooddychać.

 

Do czego służy filtr kabinowy?

Oprócz tego, że zatrzymuje ww. zanieczyszczenia dużych rozmiarów. To pełni funkcję o wiele ważniejszą. Podczas filtrowania powietrza dostającego się z zewnątrz do kabiny samochodu wychwytuje drobne cząstki zanieczyszczeń, które przedostają się do naszego układu oddechowego. W konsekwencji mogą powodować astmę, przewlekłą chorobę płuc, choroby krążenia, raka. Zanieczyszczone drobnym pyłem powietrze, co roku powoduje przedwczesną śmierć ponad 460 tys europejczyków. Ponadto zanieczyszczone powietrze powoduje u kierowcy i pasażerów zmęczenie, podrażnienie oczu i kichanie. Skutkuje to obniżeniem komfortu podróży i koncentracji kierowcy.

Filtr kabinowy z węglem aktywnym.

Oprócz zanieczyszczeń stałych, zatrzymuje również nieprzyjemne zapachy z zewnątrz oraz trujące gazy, takie jak ozon, dwutlenek siarki, tlenek azotu. Więcej o zanieczyszczeniu powietrza możesz przeczytać w wikipedii.

Dzięki regularnej wymianie filtra kabinowego oraz stosowaniu najwyżej jakości filtrów kabinowych z węglem aktywnym możemy sprawić, że wnętrze naszego auta stanie się miejscem z najczystszym powietrzem w naszym otoczeniu. Jeśli dbasz o auto powinieneś zadbać również o siebie, żeby tym zadbanym autem miał kto jeździć.

Życzę zdrowia 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *