Opublikowano Dodaj komentarz

Akumulatory AGM

Akumulatory AGM (ang. absorptive glass mat) to akumulatory kwasowo-ołowiowe z płynnym elektrolitem, który zabsorbowany jest w separatorze z maty szklanej. Dzięki takiemu rozwiązaniu elektrolit jest zabezpieczony przed wyciekaniem z akumulatora. Daje to również większą moc maksymalna ze względu na niski opór wewnętrzny tego typu konstrukcji.

Uwaga! Akumulatory te nie są one absolutnie szczelne. Mogłoby to doprowadzić do wybuchu w przypadku przeładowania.

Akumulatory AGM należą do grupy akumulatorów bezobsługowych, ponieważ nie wymagają kontrolowania składu i ilości elektrolitu. Dodatkowo w przeciwieństwie do akumulatorów żelowych są odporne na przeładowania.

Jak na razie jest to najbardziej zaawansowana technologia akumulatorów samochodowych na rynku. W porównaniu z akumulatorami konwencjonalnymi mają wyższą zdolność przyjmowania ładunku i nawet 4-krotnie większą liczbę cykli ładowania i rozładowania. Przy optymalnych warunkach pracy mogą działać bezawaryjnie nawet kilkanaście lat. Najkorzystniejsze warunki do pracy to temperatura ok 20 stopni Celcjusza.

Niestety nie wybaczają błędów eksploatacyjnych. W przypadku pozostawienia akumulatora pod podwyższonym napięciem, elektrolit wyparuje przez jednokierunkowe zawory. Utraconego elektrolitu nie jesteśmy w stanie uzupełnić, przez co akumulator jest do wymiany. Dlatego bardzo ważne jest stosowanie odpowiednich systemów ładowania. Ładowanie tylko ładowarkami o stałym napięciu lub ładowarkami „inteligentnymi” (mają przetwornicę sterowaną mikrokontrolerem, który pozwala precyzyjnie zmieniać wielkość prądu ładowania, prąd ładowania jest dostosowywany do stanu akumulatora).

 

W pojazdach z systemem Start/Stop, które fabrycznie wyposażone są w akumulatory AGM, w przypadku wymiany akumulatora należy zamontować taki sam typ. W przeciwnym przypadku może dojść do zakłócenia działania systemu Start/Stop, a co najgorsze, może zmniejszyć się trwałość akumulatora. Dodatkowo, wymiana wiąże się z koniecznością adaptacji systemu elektronicznego.

Uwaga! W przypadku uruchamiania auta z systemem Start/Stop wyposażonego w akumulator AGM, należy pamiętać, żeby kable rozruchowe podłączać w punktach do tego przeznaczonych. Nie można podłączać bezpośrednio do akumulatora w aucie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *