Przyszedł czas na zimę, pierwsze mrozy i pęknięty blok silnika. Okazuje się, że niektórzy użytkownicy pojazdów mają w swoich układach chłodniczych wodę zamiast dedykowanego płynu chłodniczego. Oczywiście mróz nie jest jedynym zagrożeniem w posiadaniu w obiegu chłodniczym wody. Problemem jest również korodowanie elementów układu chłodzenia, temperatura wrzenia wody i pewnie jeszcze kilka negatywnych czynników można by było wymienić. Chciałbym się jednak skupić na tym najpoważniejszym, szczególnie w porze zimowej, czyli zamarzaniu i rozsadzaniu bloku silnika od środka.
Pacjent, któremu przydarzyła się historia to Audi z silnikiem benzynowym 1.6. Po zdiagnozowaniu przyczyny wycieków cieczy chłodzącej stwierdziliśmy, że silnik trzeba wyciągnąc, rozebrać i wymienić blok. Niestety cena naprawy mogła zrównać się z ceną auta, dlatego szukaliśmy innych rozwiązań. Teoretycznie jak wyciągniemy to można osuszyć, wyczyścić i znaleźć magika, który spawa żeliwo i sporo oszczędzimy. Problemem jest fakt, że trzeba wyciągnąć silnik. Jeszcze większym problemem jest znaleźć fachowca, który nam to pospawa.
Drążyliśmy temat i okazało się, że rozwiązaniem może być dwuskładnikowy klej odporny na wysokie temperatury, drgania, oleje, itp. Znaleźliśmy taki klej, a raczej osobę, która kleiła coś nim w silniku. Klej nie był tani, ale jego cena była zdecydowanie niższa od robocizny za demontaż silnika, spawanie bloku i ponowny montaż.
Nie pozostawało nam nic, jak spróbować. Na początek trzeba było osuszyć blok. Niestety ciecz, która była w bloku silnika cały czas wypływała z pęknięcia. Spuściliśmy tyle co mogliśmy przez dolny wąż układu chłodzenia. Niestety w bloku pozostawało jeszcze tyle cieczy, żeby cały czas wypływać i zanieczyszczać miejsce klejenia. W ruch poszedł kompresor i sprężone powietrze, żeby stworzyć ciśnienie w układzie i wyrzucić ciecz na zewnątrz. Okazało się, że to nadal za mało. Ostatecznym rozwiązaniem było tak ustawić blok silnika, żeby ciecz zaczęła wypływać przez pęknięcie i pozwolić jej wypływać na tyle długo, aż wypłynie. Przednie koła unieśliśmy na ok 30 cm i zostawiliśmy na całą noc. Rano podnieśliśmy auto w całości i okazało się, że z pęknięcia ciecz już się nie wydobywa. Zabraliśmy się za czyszczenie i przygotowywanie powierzchni do klejenia.
Na początku powierzchnia została zeszlifowana kamieniem szlifierskim (fot.1). W miejscach gdzie kamień szlifierski nie doszedł, powierzchnia została oczyszczona szczotką drucianą (fot.2). Następnie wszystko odtłuszczone benzyną ekstrakcyjną.
Przygotowanie kleju polegało na odmierzeniu jednakowej ilości dwóch składników i na dokładnym ich wymieszaniu. Podczas przygotowywania kleju, miejsce klejenia zostało podgrzane opalarką, żeby temperatura powierzchni klejonej była bliska temperaturze pokojowej. Czas nakładać.
Warstwa kleju nałożona na bogato, żeby podczas wygładzania można było wepchnąć w powstałą szczelinę. Należy pamiętać, żeby robić to z wyczuciem, żeby nie zablokować obiegu cieczy chłodzącej w płaszczu, który uległ uszkodzeniu. Warstwa wygładzona, szczeliny wypełnione, no to schniemy.
Uwaga! Klej do całkowitego utwardzenia musi schnąć ok 24 godziny. Optymalne warunki do schnięcia to temperatura pokojowa. Na warsztacie było ok 13-15 st C, dlatego podwiesiliśmy pod silnikiem farelkę, żeby podgrzać temperaturę powietrza wokół miejsca klejenia. Trzeba uważać, żeby gorące powietrze nie leciało bezpośrednio na klej.
Po ok 6 godzinach schnięcia dodatkowe źródło ogrzewania zostało wyłączone i pozostały proces utwardzania przebiegał w temperaturze ok 10-13 st C. Po ok 35-40 godzinach nadszedł czas na próbę. Układ chłodzenia został napełniony płynem chłodniczym. Komputer podłączony pod złącze DLC, parametry temperatury cieczy i grzejemy. Podgrzany płyn chłodniczy otworzył termostat, wentylatory ruszyły, schłodziły temperaturę płynu. Czas na oględziny. Sucho 🙂 Zabiegł przyniósł oczekiwany efekt. Pacjent ma się dobrze, płynu nie ubywa, przynajmniej nie z miejsca klejenia 😉
Podziękowania dla Igora za dokładne szlifowanie, ogrzewanie i rozprowadzanie kleju 🙂
Jeśli masz podobny problem i szukasz sprawdzonego kleju, możesz zamówić go w naszym sklepie (link poniżej).
https://mototechnika.net/produkt/klej-dwuskladnikowy-plynny-metal/
Jestem w szoku, myślałem, ze to sie nie moze udac. Mam podobny problem i myslalem, ze czeka mnie juz tylko wymiana. Poproszę o namiary na klej. Dzieki
Szczegóły wysłane na maila. Powodzenia:)
Witam
Mogę prosić o nazwę specyfiku
Można prosić o nazwę kleju?
Mam podobny problem , proszę o pomoc
Dzuen dobry, czy można na priv poprosić o nazwę kleju?
Cześć, czy mogę prosić o namiar na klej?
Pozdrawiam
Poproszę o nazwe kleju. Pozdrawiam
Proszę o więcej informacji na temat kleju.
Witam, mam ten sam problem. Pęknięty blok silnika. Proszę o informację co to za klej. Pozdrawiam.
Czy również mogę prosić o nazwę kleju i jego parametry? Mam poważniejszy problem.
Proszę o podanie nazwy kleju
Witam mam ten sam problem w miom Audi poproszę o nazwę kleju i jakiś kontakt do sprawdzonego sklepu. Pozdrawiam
Witam mierzę się właśnie z podobnym problemem, z góry dziękuję za namiary na klej i pomoc
Pozdrawiam,
Proszę o przysłanie namiarów na kupno kleju
Witam, proszę o przesłanie nazwy kleju na e-mail 🙂 Pozdrawiam
https://mototechnika.net/produkt/klej-dwuskladnikowy-plynny-metal/
Proszę o nazwę kleju lub przesłanie szczegółów na email
https://mototechnika.net/produkt/klej-dwuskladnikowy-plynny-metal/
Poproszę o namiar na ten klej.
https://mototechnika.net/produkt/klej-dwuskladnikowy-plynny-metal/
Witam, proszę o nazwę kleju
https://mototechnika.net/produkt/klej-dwuskladnikowy-plynny-metal/