1. Definicja Pass-Thru
Pass-Thru w dosłownym tłumaczeniu oznacza „dostęp poprzez” i dużej mierze oddaje to czym jest. Pass-Thru jest dostępem dla warsztatów niezależnych do platformy diagnostycznej danego producenta pojazdów za pośrednictwem uniwersalnego testera diagnostycznego obsługującego normy SAE J2534 i ISO 22900.
Producenci pojazdów zostali zmuszeni do udostepnienia informacji z zakresu napraw i serwisowania w postaci pisemnych dokumentów oraz danych elektronicznych. Dane te można pozyskać poprzez technologię OBD.
Za pomocą technologii Pass-Thru możemy w warunkach warsztatowych korzystać z oryginalnego oprogramowania producenta. Dzięki temu mamy możliwości, które posiada autoryzowany serwis. Możemy diagnozować, kodować i programować sterowniki korzystając z najnowszych aktualizacji producenta.
2. Testery diagnostyczne obsługujące technologię Pass-Thru
Testery diagnostyczne obsługujące technologię Pass-Thru muszą mieć głowicę (VCI – Vehicle Communication Interface) z protokołem SAE J2534. Standard SAE J2534 jest wymagany do połączenia się z pojazdem poprzez oprogramowanie diagnostyczne producenta.
Standard SAE J2534 posiada dwie części:
- SAE J2534-1 jest to standard interfejsu, który służy do komunikacji z siecią pojazdu i umożliwia programowanie ECU związane z emisją spalin.
- SAE J2534-2 jest to standard uzupełniający SAE J2534-1, który umożliwia programowanie innych funkcji ECU niezwiązanych z emisją spalin.
Norma ISO 22900 powstała w 2008 roku. Umożliwia aplikacjom diagnostykę i programowanie ECU za pośrednictwem interfejsów komunikacyjnych (VCI) pochodzących od różnych dostawców.
Norma ISO 22900 posiada trzy części:
- ISO 22900-1 powstała w 2008 roku, opisuje przypadki zastosowania i korzyści wynikające z ISO 22900. Określa wymagania projektowe, które zostały wykorzystane do stworzenia interfejsów komunikacyjnych w celach diagnostycznych i programujących. Wymagania projektowe są podzielone na różne poziomy klas zgodności. Zapewniają one zgodność oprogramowania, zgodność elektryczną, zgodność mechaniczną. Więcej informacji na stronie ISO 22900-1:2008.
- ISO 22900-2 powstała w 2009 roku, zmieniona w 2017 roku. Definiuje interfejs programatora aplikacji modułu danych protokołu diagnostycznego (D-PDU API), jako modułowego interfejsu komunikacji z pojazdem (MVCI) oraz wspólną podstawę dla aplikacji do diagnostyki programowania ECU. Więcej informacji na stronie ISO 22900-2:2017.
- ISO 22900-3 powstała w 2012 roku, opisuje interfejs programistyczny. Umożliwia uruchomienie aplikacji serwerowych. Wykorzystywane są na etapie projektowania, produkcji i konserwacji systemu służącego do komunikacji z pojazdem, kompatybilnego ze sobą. Więcej informacji na stronie ISO 22900-3:2012.
Uwaga! Przy wyborze testera należy zwrócić uwagę, żeby posiadał standardy SAE J2534-1 i SAE J2534-2 oraz spełniał normy ISO 22900-1, 22900-2, 22900-3.
Do takich urządzeń należą m.in testery:
3. Mam sprzęt, co dalej?
Na samym początku musimy upewnić się czy nasza firma posiada europejski nr VAT, czyli tzw. europejski NIP. Możemy to sprawdzić na stronie https://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/. W wielu przypadkach jest on wymagany i jego brak uniemożliwi nam założenie konta.
Korzystanie z Pass-Thru wymaga dostępu do usługi kontrolowanej przez danego producenta pojazdu lub całej grupy (VAG, PSA, FCA). Musimy zarejestrować się na portalu producenta. W niektórych przypadkach potrzebujemy uzyskać klucze dostępowe. Grupa VAG wymaga token RSA.
Rejestracja na portalach producentów pojazdów jest darmowa. Dostęp do funkcji Pass-Thru jest płatny. Każdy producent ustala swój cennik indywidualnie. Jest kilka opcji płatności za dostęp do usługi, np. za godzinę, dzień, tydzień, miesiąc, rok lub sesję (PSA – token na 1 nr VIN na 7 dni).
Niestety producenci nie ułatwiają nam procesu rejestracji. Czasami trzeba się natrudzić, żeby pozytywnie przejść proces rejestracji i aktywować odpowiednie usługi. Następne wpisy na blogu będą dotyczyć rejestracji na poszczególnych portalach. Chcesz być na bieżąco informowany o najnowszych wpisach? Zapisz się do newslettera. Nie martw się, nie spamujemy, będziesz otrzymywał informacje o nowych wpisach w kategorii Pass-Thru.
Wpisy dotyczące Pass-Thru:
TOPIx, czyli Pass-Thru producenta samochodów Jaguar i Land Rover