Opublikowano 1 komentarz

Kupujemy Forda Mondeo MK4

Ford Mondeo MK4 Liftback

rok produkcji: 2008
pojemność silnika: 1.8 TDCi (1753 cm3)
moc silnika: 125 KM
moment obrotowy: 320 Nm
skrzynia: manualna 6-biegowa
DPF/FAP: brak
dwumasowe koło zamachowe: tak
turbosprężarka: tak/zmienna geometria
wtryski: piezoelektryczne (Siemens)

wymiana rozrządu: 200 000 km lub 10 lat

W zakupionym przez nas aucie przebieg na liczniku wskazywał 185700 km. Powłoka lakiernicza oryginalna (wszystkie zewnętrzne elementy blacharskie ok 120 mikrometrów). Elementy blacharskie równo spasowane, śruby mocujące błotniki, drzwi, maskę oraz pokrywę bagażnika, nie wyglądały na odkręcane. Mocowanie przedniego pasa proste i również nie odkręcane. Silnik wyglądał na myty, widać było nalot na elementach aluminiowych świadczący o użyciu środka chemicznego. W zbiorniczku wyrównawczym brakowało płynu chłodniczego.

Po odpaleniu auta słychać było buczenie z wydechu, a podczas gaszenia stukające dwumasowe koło zamachowe.

Jazda próbna

W czasie jazdy próbnej samochód zachowywał się normalnie. Nie ściągał podczas jazdy, jak i w trakcie hamowania. Zawieszenie dobrze tłumiło wyboje na drodze, nie było słychać stuków z zawieszenia.

Przyśpieszenie pozostawiało wiele do życzenia. Samochód nie zbierał się od dolnego zakresu obrotów. Zaczynał odżywać dopiero po przekroczeniu ok 2.5 tys obrotów. Po rozmowie ze sprzedającym okazało się, że auto dość długo stało. Postawiliśmy na uchylony zawór recyrkulacji spalin.

Auto sprawdziliśmy na stacji kontroli pojazdów. Rozkład sił hamowania na przedniej i tylnej osi mieścił się w normie. Hamulec ręczny równo blokował oba koła. Z końcowego wydechu odpadała wierzchnia warstwa poszycia, a przy uchwytach gumowych były dziury. Sprawność amortyzatorów przednich i tylnych była na poziomie 74-78%. W zawieszeniu do wymiany: przednie drążki kierownicze, łączniki stabilizatora przedniego oraz przednie tuleje tylnych wahaczy wzdłużnych (tzw. cukierki).

Czas na oględziny w warsztacie.

Po zdjęciu kół okazało się, że tylne hamulce są do wymiany. Klocki hamulcowe mocno zużyte, a tarcze za cienkie, żeby zakładać na nie nowe klocki. Znaleźliśmy przyczynę gubienia płynu chłodniczego – przetarty wężyk plastikowy idący od chłodnicy do górnej części zbiorniczka wyrównawczego (źle zabezpieczony, ocierał o przedni pas). Dodatkowo śruba od tylnej regulacji zbieżności była zapieczona w tulejce, co uniemożliwiało regulację zbieżności.

Auto miało zostać przygotowane kompleksowo, dlatego zajęliśmy się również rozrządem (pasek, rolki oraz łańcuch z kołami zębatymi napędzający pompę wtryskową).

Podane ceny są przybliżone, mogą się różnić w zależności od warsztatu wykonującego usługę oraz producenta części.

– sprzęgło kpl z kołem dwumasowym 2200 zł + 400 zł wymiana
– pasek zębaty z rolką oraz łańcuch z kołami zębatymi 1100 zł + 500 zł wymiana
– filtry kpl z olejem 350 zł + 80 zł wymiana
– przednie tuleje tylnych wahaczy wzdłużnych z lewej i prawej strony 250 zł + 200 zł wymiana
– łączniki przedniego stabilizatora z obu stron 150 zł + 60 zł wymiana
– tylne tarcze hamulcowe z klockami 450 zł + 80 zł wymiana
– tuleja wewnętrzna wahacza poprzecznego tylnego wraz ze śrubą mimośrodową 100 zł + 60 zł wymiana
– drążki kierownicze 100 zł + 80 zł wymiana
– tłumik końcowy 250 zł
– czyszczenie zawory EGR 150 zł
– ustawienie zbieżności 120 zł

Razem wychodzi prawie 7 tys zł.

Warto przy wyborze tego modelu brać taką kalkulację pod uwagę. Samochód nie jest zaniedbanym wrakiem, który należy omijać z daleka. Po prostu auto przy tym przebiegu wymaga inwestycji, które pozwolą nam na dalsze, bezproblemowe użytkowanie.

Podane ceny nie stanowią oferty handlowej, są jedynie przybliżonym wyliczeniem kosztów części oraz ich wymiany.

1 komentarz do: “Kupujemy Forda Mondeo MK4

  1. […] jaki będzie musiał zainwestować w auto. Przykład wyceny można zobaczyć na przykładzie zakupu Forda Mondeo. Życzę powodzenia zarówno tym sprawdzającym, jak i sprawdzanym […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *